wz

1) Vaše zatím poslední album “Madness Of The Graves“ působí více laděné do doomové tématiky. Aranžmá je až nadpřirozeně přesné. Myslíte, že vy jako celek, skupina, vyzráváte a pozvolné sunutí se do vod trochu jiného kalibru je výsledkem vaší spolupráce a tím, že se hudebně velmi dobře znáte?

No zajiste je to tím že se velmi dobře známe, ale taky si myslím že hráčsky rosteme každým dnem. Takže dnes si můžeme dovolit mnohem propracovanější kompozice a aranže. Ale nějaké zásadní změny si nejsem vědom....v podstatě je každé naše album úplně jiné, takže si děláme co chceme a nijak moc nad tím nepřemýšlíme...

Ad 1) co vedlo k mírné změně? Vnímáte onu změnu?

Ad 1) pokud změnu necítíte: čím si myslíte, že je to způsobeno, když se na své dílo podíváte s odstupem času?

Pokud změnu necítíme, tak není potřeba se tím zabývat, ne ?  My se opravdu nezabýváme stylem jaký hrajeme, nezabýváme se škatulkami. Prostě hrajeme a necháváme to na lidech jak a kam si to zařadí.

Ad 1) udělali byste jako skupina teď něco jinak na vašem posledním albu?

Určitě neudělali. Na každém našem albu je vždy přesně to co jsme tam chtěli, jinak bychom jej nepustili ven.

 

2) Hodláte v nejbližší době vydat další album?

V nejbližší době (cca 14 dnů) vyjde DVD (490minut) kde fans najdou uplně vše o Root a spousty šíleností které neměli možnost nikdy nikde vidět, všechny naše klipy, rozhovory, komentáře....pro zahraniční fans je DVD opatřeno anglickými titulky. 17. února jdeme do studia točit miniCD jako chuťovku před oficialním albem. Na tomto miniCD budou 2 cover skladby - Hendrix a Beatles, jedna nová skladba (Human) z připravovaného alba a dvě verze skladby Casilda's Song z našeho třetího alba The Temple in the Underworld. Vlastně je to rarita - tenkrát jsem tu skladbu složil pro orchestr a sbor, ale Monitor pak nedal prachy, tak jsem udelali vlastně "remake" a ted konečně vydáme originál tak jak měl vypadat původně.

No a po vydání tohoto miniCD jdeme opět do studia a natočíme osmé album "DEAMON  VIAM  INVENIENT" mělo by vyjít ještě před letními fesťáky.

Nedávno nám vyšel vinyl ve Švédsku "Root Capturing Sweeden" je to dvoj-vinyl "live" ze švédského Falkenbergu. No a teď vychází v USA troj-vinyl Root "Dema".

Z těchto všech důvodů bylo odsunuto natáčení třetího dílu ságy Equirhodont až na rok 2007.

To jsou tak všechny novinky.....myslím že fans se opravdu mají naco těšit.

Ad 2) na co se vaši fanoušci mohou těšit? – pokud neplánujete, co byste rádi na albu měli

Ad 2) případně bližší časové určení vydání alba

 

3) Děláte poměrně náročnou hudbu. Staráte se nějak o svůj hlas? V dnešní době totiž potěší poslouchat čistý zpěv, bez nepovedených glissand a podobných manýrů.

Děkuji za poklonu, po pravdě se o svůj hlas nijak nestarám. Prostě jej mám v krku a hotovo. Mimoto jsem kuřák, což asi hlasu neprospívá, ale nijak to nepozoruji. Nemám hlas nijak školený, jak si spousta lidí myslí, prostě jsem se s ním narodil. Jistě že jsem se postupem času naučil určité hlasové techniky, ale zcela sám. I když jsem z rodiny profesora JAMU. Vyrůstal jsem na klasické hudbě - Beethoven, Janáček, Dvořák, Wagner..atd a samozřejmě na Beatles, Joplin, Hendrix, Jethro Tull, Vanilla Fudge, atd.. Vše co jsem jmenoval, mne velmi výrazně ovlivnilo. Později jsem přešel na tvrdší muziku, jako Possessed, Bathory, Kreator..a pod.

To vše se ve mně různě prolíná a kříží a snažím se z toho těžit.

4) Na jaké hudbě jste vyrůstal?

Ad 4) co Vás hudebně ovlivnilo?

 

5) Kde hledáte inspiraci pro psaní, skládání?

Vše co píši a skládám je ovlivněno mými vnitřními Démony a Magií. Každý máme své Démony, jenom ne každý jich umí využít a spolupracovat s nimi. Asi ne každý je za svého života pozná. Fantazie je nedílnou součástí našeho života a tak jako ony Démony, tak i Fantazii neumí úplně každý využít. Myslím že je to taky dáno společností a nadáním. Vymýšlím spolu s Démony různé postavy (Rulbrah, Rodaxx, Ráon, Xerida, Lykorian) i národy (Kärgeräs)...všichni naši fans tyto postavy znají. Konec-konců sám Velký Mág Equirhodont, mne nakonec donutil založit druhou kapelu která nese jeho jméno. No a protože tenhle svět je plný špíny a přetvářky, tak jsem si vymyslel svojě světy a národy a o těch píši, zpívám a hrajeme.

Ad 5) …literatura, hudba, příroda, obraz podvědomí …

Ad 5) … nebo se necháváte plně unášet svou fantazií?

 

6) Jak se díváte na dnešní rockovou a metalovou scénu?

Dnešní scéna je dle mne narvána tisícemi kavlitních i méně kvalitních smeček. Ale myslím si, že na rozdíl od mých začátků, se to dnes mladé smečky snaží dělat hlavně pro slávu a prachy. Ale to je mylná představa a cesta. Všechno je o vkusu a reklamě. Pokud se jim to nepodaří, tak jsou dle nich všichni okolo neschopní a nechápající. Zapomínají na sebe. Zapomínají se zamyslet nad tím, zda vlastně umí hrát a co mohou nabídnout. Většinou to končí kopírováním jiných kapel, ale ty tady již přece jsou, takže proč se vydali do slepé uličky? Na to si neumím odpovědět. Osobně metal neposlouchám, pouze když mi to někdo donese a stojí to za to. Jinak ne. Velmi rád pomáhám začínajícím smečkám, ale fakt to musí být o něčem. Jsm tvrdý kritik, protože jsem od svých spoluhráčů zvyklý na opravdu kvalitní muziku, takže pokud kritizuji, tak vím o čem mluvím.

V poslední době mne zaujala smečka Solfernus - opravdu brutální nářez, líbí se mi Eagleheart - dobrej heavy, v TV jsem viděl Hyperion - tři cellisté, líbílo se mi to...

Ad 6) Jaké jsou vaše oblíbené současné kapely?

Ad 6) Zaujala Vás poslední dobou nějaká skupina, album? A čím?

 

7) Měl jste svého učitele, který Vás při hře na kytaru vedl nebo jste samouk?

Ad 7) popř. učil jste se/umíte hrát i na jiný hudební nástroj?

Na kytaru hrát neumím a nikdy jsem na ni nehrál, asi mylná informace. Hraji trochu na klávesy - skládám na ně své skladby, tedy pokud mne něco napadne.

8) A co vážná hudba?

Ad 8) Je pro Vás inspirací, čerpáte z ní?

Ad 8) máte nějaké favority i tady?

Ad 8) jak se díváte na tvrzení, že metalová hudba má mnoho společného s vážnou klasikou?

Jistě že čerpám z vážné hudby, už jsem o tom mluvil. Z vážné hudby by měl čerpat každý. Je to bezedná studnice nápadů a inspirace. Ale na tomto poli nemám favority, snad jen 15tiletý americký houslista Antonio Pontarelli, který hraje Hendrixe na housle takovým stylem, že je to nepopsatelné. ale hraje i klasiku naprosto bravurně.

Metalová hudba a klasika jsou dle mne velmi úzce propojeny, protože obojí je založeno na hlubokých emocích. Jen k tomu každý používá jiné metody a nástroje. Konec-konců, veškerá hudba je o citech. Ať již záporných nebo kladných. Vezměte třeba Wagnerův "Soumrak Bohů", to je neskutečné. Nebo "Pátá Symfonie" Ludwiga van Beethovena....A stejně tak neskutečné je např. "Stairway To Heaven" od Led Zeppelin, nemám pravdu ?

9) A co literatura? Necháváte se inspirovat nějakými příběhy? Kterými?

Ad 9) Máte nějaký nejoblíbenější příběh?

Ad 9) Fascinovala nebo zaujala Vás nějaká literární postava? A která?

Nikdy jsem se nenechal inspirovat cizími literárními příběhy. Vystačím si sám se svou fantazií. Ale rád jsem četl a přečetl jsem tisíce knih. Teď už moc nečtu, spíše raději sám píši. Mým nejoblíbenějším příběhem byl Beethovenův životopis "Apasionata" a "Duna" od Herberta.

10) Teď již zpět k vaší hudební činnosti. Jak se těšíte na účast v soutěži rockových a metalových kapel Česká Rocková Liga?

Ad 10) zúčastníte se jak na postu soutěžící kapely, tak i na postu hosta. Není to trochu nápor?

Hehehehe...ted jsi mne rozesmála.....jak jsi na to přišla že jsme soutěžící???? To je naprostý nesmysl!! Jsme jako hosté a současně s Dogou a Kern jsme také porotci. O co bychom tam prosím tě soutěžili ?? A nápor to určitě není, jsme muzikanti, že ?

11) jak se díváte na tvorbu kapel, které s vámi na onom festivalu vystoupí také? (KERN a DOGA)

Obě kapely znám již dlouhé roky, se všemi se velmi dobře známe. S Dogou jsme mnohokrát hráli, ale s Kern to bude asi poprvé, i když jsme obě kapely z Brna. Jen jsme se jaksi na festivalech míjeli.

12) Jak se díváte na publicitu? Přece jen, jste velmi známou kapelou.

Publicita je nutná !!  Bez ní nemůže žádná kapela existovat. Kdo by o ní věděl ? Publicitě se nikdy nebráníme. Ani záporné hehehe..ani kladné.

13) S kým byste rád vyzkoušel v budoucnu spolupráci?

Ad 13) se kterým z mužských umělců

Ad 13) – pokud jsou, tak se kterou z ženských umělkyň?

Rád bycj něco natočil s geniální zpěvačkou která si říká Sarah Diva, zpívala s Therion a Cradle of Filth...atd. Kdyi jsem s ní mluvil v Brně, když zde byla s Therion, naš muzika se jí velice líbí, dokonce šla za Fernandem (zpěvák kapely Moonspell) a požádala jej any nás představil. Ale od té doby jsme se neviděli.

Teď jsem nazpíval jednu skladbu na nové album kapely Moonspell, klukům se to líbilo, tak jsem spokojen.

Rád bych si zazpíval s Pavarottim...hehehe

14) máte nějaké další úmysly, kam se v budoucnosti v hudbě dostat?

Dostat se někam v hudbě? Ale to je přece nikdy nekončící kolotoč. Já i kapela chceme prostě dělat muziku tak dlouho dokud to bude nás i naše posluchače bavit. Snad jednou přijde konec, ale doufám že ne.

15) Chtěl byste oslovit ještě širší publikum, než se vám povedlo? jste proslulý tím, že umíte výborně pracovat při koncertech s publikem

To je vlastně o vývoji kapely...že? Nedá se to plánovat. Pokud nás poslouchá čím dál širší záběr posluchačů, tak tím lépe. Ale nemůžeme jít do studia a říct si : tak a teď natočíme desku pro jiné publikum. To opravdu nejde. Na jevišti jsem tak přirozený jako jinde. Rád se s lidmi bavím, pokud to jde a myslím že oni semnou také...

16) A na závěr; jak se těšíte a díváte na vystoupení s králem diamantových pohádek, Kingem Diamondem, hvězdou světové velikosti – spolu byste měli odehrát dva koncerty.

Nad tím vším ještě visín velké otazníky. Například z pražského koncertu jsme již odvoláni a nad Zlínem visí otazník. Necháváme tomu volný průběh. Jinak s Kingem jsme již hráli na Noci Plné Hvězd.

J 17) a na úplný závěr J: máte rád pohádky? A hledáte je někdy v muzice?

…já ano a vždycky…

Pohádky miluji ,,, a doufám že se mi podaří nějakou někdy napsat :-)