wz

ROOT

 

OTÁZKY PRO ROZHOVOR

 

 

 

Domnívám se, že nejsem zdaleka sám, kdo má ten příjemný pocit, že od alba „The Book“ se počala psát nová kapitola v historii ROOT. Skoro se bych se nebál použít slovo „renesance“ . Jak to vnímáte vy sami, když se ohlédnete do doby před cca 5 lety…?

 

BigBoss : nezlob se na mne,ale já se raději neohlížím. Dívám se dopředu, to pro mne má větší smysl. Blackie k tomu řekne určitě víc.

 

Blackie : Přesně tak. Především díky firmě Redblack která se nás v té době ujala, jsme udělali obrovský krok dopředu co se týče publicity a záležitostí kolem kapely. Taktéž jsme od tohoto alba rozvinuli náš styl do více sfér a dopracovali se k téměř maximální profesionalitě. Teď nás podle všeho  pravděpodobně čeká vstup do další éry.

 

 

 

Hraní a vůbec veškerá činnost související s kapelou vás očividně baví. Třeba na koncertech je patrné, kterak se všichni dobře bavíte, jste v pohodě, působíte velice uvolněným dojmem…

 

BigBoss : Zdání klame he he....teď vážně – po určitých problémech ve vzájemných vztazích jsme si uvědomili, že je potřeba hodit ty blbosti za hlavu, protože to stejně nikam nevede. Muzika je náš život a mám pocit že i poslání, tak proč se dobře nebavit když to umíme a baví nás to. Tohleto ujasnění se pochopitelně promítlo i do spolupráce jak ve studiu tak i na jevišti. Je to krásný pocit vědět, že nám to šlape a že se to lidem líbí.

 

Blackie : Hraní nás opravdu nesmírně baví, za což hodně vděčíme i našim fanouškům kteří nás při každém našem vystoupení podporují a vytvářejí skvělou atmosféru.

 

 

 

 

Spousta lidí mluví již delší čas o tom, že ROOT jsou v životní, nebo, chcete-li, ve vrcholné formě. Co říkáte na tyto proklamace – souhlasíte s nimi, nebo je spíše odpálkujete s tím, že vrchol je teprve před vámi? Mimochodem, dá se „životní forma“ kapely vůbec poznat? Není to pouze relativní pojem…?

 

BigBoss : Máš naprostou pravdu. Životní forma nebo vrchol, to jsou pouze slova. Nikdy nevíš jaká bude další a další a další deska, že? Já se těmto pojmům vždy směji. Říkají to o nás již pár let, takže vždy když to slyším si říkám: „...sakra to je vrcholů, teď už nám zbejvá jenom Mount Everest he he“. Životní formu – nazíráno z pozice člena kapely – nemůžeš nikdy poznat, protože se snažíš zcela přirozeně jít dál a dál. V tom tkví celá krása kumštu, ať již hraješ, nebo zpíváš, nebo maluješ, nebo tesáš sochy.

 

Blackie :  Souhlasím s Jirkem. Mým osobním cílem je stále se zdokonalovat a vytvářet stále dokonalejší kompozice. Proto doufám že tyhle pomyslné vrcholy budeme i nadále překračovat albem od alba.

 

 

 

 

Snem asi každého muzikanta, který hudbě věnuje velkou část svého života (což je určitě i váš případ), je asi to, aby ho hudba také živila. Vidíte reálnou šanci toho, že by pro vás ROOT mohl být nejen celoživotním zájmem, ale i regulérním způsobem obživy – navzdory neradostné situaci panující na současném hudebním trhu?

 

BigBoss : Celoživotním zájmem pro mne Root určitě i když až od určitého věku. Ale zůstane pro mne až do smrti. Ale způsob obživy? To je naprostý nesmysl. To bychom museli prodávat kolem sta tisíce nosičů ročně, což nikdy nebude (i když tajně doufám že se to jednou stane).

 

Blackie : Za ta léta by to bez určité finanční odměny nebylo tak motivující, to si musíme přiznat. Například bychom nejezdili hrát za cestovné, to je jasné. Když to tak vezmu, v podstatě se hudbou od 90tého roku živím, s menšími krizemi kdy jsem musel opravdu chodit do práce. Pouze kapela mě neuživí, musím dělat spoustu jiných věcí kolem muziky, aby mě to pokrylo náklady na obživu, ale nelze na to spoléhat a je lepší mít v záloze nějaké pojistky. Nemusely by to být statisíce, to už se nám v dnešní době nepodaří, stačilo by 10-20 000.

 

 

 

 

Dovedli byste si představit svůj život bez hudby? Ať již jako aktivní muzikanti nebo pasivní posluchači? Čistě teoreticky – je nějaká práce, kterou byste rádi dělali v případě, že by vás v minulosti nepolíbila hudební múza?

 

BigBoss : To si neumím v žádném případě představit, neboť jsem se takovým již narodil. Ale kdybych si mohl vybrat něco jiného, byl bych rád malířem. To je věc která mne fascinuje, ale neumím to. Škoda.

 

Blackie : Dovedu si představit že bych při tom chodil do zaměstnání a taky s tím počítám, pokud se mi nepodaří proniknout do komerce nebo si zajistit důchod, nic jiného mi asi nezbude J

 

 

 

 

 

Takovým nešikovným oslím můstkem bychom se mohli dostat k vašim koníčkům… Máte-li nějaké hobby kromě hudby, buďte tak hodní a podělte se o ně se čtenáři. Prozraďte na sebe něco, co o vás dosud nevíme…

 

BigBoss : Velice mne zajímá počítačová grafika, dělal jsem již i obaly na CD dvěma brněnským kapelám – Onset a Asgard. Ukázky mých prací mohou lidičky vidět na mých stránkách. Mým druhým koníčkem jsou pokojové květiny, což ví spousta mých přátel hned jak vejdou ke mě do bytu a třetím koníčkem je vaření (to je překvápko, co?) Kromě vaření tradičního také velmi rád griluji a je pro mne obrovskou satisfakcí když vidím a slyším, že to všem chutná. Mohu se pochlubit, že všechny recepty na grilovaná masa, jsou moje vlastní.

 

Blackie :  Kromě hudby a přítelkyně je to samozřejmě počítač, dál už mi na nic nezbývá čas a když jo, koukám na filmy, něco si přečtu nebo vyrazím někam na výlet.

 

 

U tebe se, Jirko, stalo dobrým zvykem, že v okamžiku dokončení jednoho alba máš již v šuplíku texty k tomu dalšímu… Mám ten dojem, že s narůstajícím věkem jsi čím dál tím plodnějším spisovatelem… Kolik příběhů ke kolika potencionálním dalším nahrávkám máš nyní hotových?

 

BigBoss : He he .. jo jo, je to pravda. Občas píši současně třeba dvě alba. Na podzim jsem dokončil texty k albu „Kärgeräs – Return from Oblivion“ Před měsícem jsem dopsal druhý a třetí díl alb pro mou druhou kapelu „Equirhodont“ (Black Crystal a Mission of Death). Současně jsem dokončil texty ke svému sólovému albu „Doomy Ballads“, které nazpívám anglicky ale i (pozor) česky!! Muziku k tomuto albu pro dělají Miloš Dodo Doležal, Blackie, Martin Volák, Ashok...atd. Tohoto projektu se ujal Tomáš Prek z Redblacku. V zásobě mám ještě album „Fateful Times“ a dvojalbum „The Legend Nizostratio“. Na toto dvojCD se s Blackiem chystáme již 7 let, ale jaksi nám to nevychází....asi zůstane na věky jen na papíru.

 

 

 

 

Píšeš texty už léta. Jak bys sám charakterizoval vývoj svého vlastního stylu psaní. Píšeš jinak než v minulosti, nebo své zvyky neměníš? 

Mnoho kvalitních textařů dostává občas nabídky/zakázky od jiných kapel. Stalo se ti už, že by ti nějaká kapela nabídla slušný finanční obnos za napsání textů? Přijal bys takovou nabídku?

 

BigBoss : V podstatě jsem si vybudoval jakousi říši a postavy v ní žijící. Nyní to mám již „jednodušší“, vlastně vymýšlím ke všem těmto postavám jejich vlastní příběhy. Občas odskočím a napíši i něco kde nevystupují jako třeba nyní „Madness of the Graves“. Kapela Equirhodont však zcela záměrně čerpá ze všech těchto postav, hlavně pak z Velkého Mága. Ovšem nové album Root „Kärgeräs – Return from Oblivion“ se opět vracím abych uzavřel tuto ságu. Moc se těším na Blackieho muziku k tomuto albu.

Napsal jsem pár textů (zadarmo) pro pár kapel. Jistěže kdybych dostal nabídku za „slušný finanční obnos“ tak bych text(y) napsal, proč ne, že?

 

 

 

 

 

 

Už hodně roků zmiňuješ plánovanou realizaci příběhu „The Legend Nizostratio“, leč zatím jsme se toho nedočkali. Máš (máte) v tomto ohledu nyní nějaké konkrétnější plány?

 

BigBoss : Jak jsem již říkal, často se o tom s Blackiem, ale i s ostatníma klukama v kapele bavíme, ale stále nevíme jak na to.....ono zhudebnit zhruba 60 stran textu není legrace, pokud chceš aby to za něco stálo. Hrozně rád bych na tom začal dělat, ale nezáleží to jenom na mě. Neopominutelnou věcí je i technická realizace. Vydat to jako dvojCD, nebo Part I. a Part II. ? Těch problémů je dost a dost. Uvidíme.

 

Blackie : Jednou na to určitě dojde.

 

 

 

 

 

V čem je podle vás aktuální album „Madness Of The Graves“ nadčasové? Nese v sobě nějaké poselství pro příští generace posluchačů?

 

BigBoss : Hlavně je nadčasové co se týče muziky. Blackie to posunul tak daleko do budoucnosti co se týče aranží a hudebních postupů, že mi z té krásy jde mráz po zádech. Myslím si také, že Ashokova sóla jsou daleko brilantněji propracovaná – ten kluk je šílenec! Co se týče mého zpěvu, použil hodně neotřelé hlasové variace a několik nových hlasových poloh. Album má větší koule, je kompaktnější a zvukově velice nadupané. V tomto všem je dle mne nadčasové. Ale myslím že víc řekne Blackie.

 

Blackie :  Nevím co bych k tomu mohl více dodat. Jestli je tohle dílo nějakým způsobem nadčasové,  měli by to posoudit jiní, nejlépe tak za 10 let.

 

 

 

 

 

K novince jste natočili výborně pojatý i vizuálně ztvárněný videoklip, a sice k písni „In The Heart Of Darkness? Na základě jakých aspektů jste si pro video zpracování vybrali právě tuto skladbu? Podělte se s námi o bližší podrobností spojené s natáčením…Jak jste si to užili?

 

BigBoss : Chtěli jsme aby to byl temný, ponurý celek. Pro tento záměr se nádherně hodila právě skladba „In The Heart of Darkness“, ve které se muzika valí jak oceán až potom vyústí ve výbuch vášní. Náš kamarád Roman Matýšek, který coby režisér i střihač tento klip dělal, byl nadšen vyýběrem skladby. Jak jsme si to užili? Raději se neptej, byli jsme černí a špinaví od sazí...no hrůza.

 

 

 

 

Trochu netypická otázka… Co se vám jako první mihne hlavou při vyslovení slova „dětství“?

 

BigBoss : Maminka...sestry....a jak jsem si zlomil zub, jednička vlevo nahoře....

 

Blackie : Party se kterýma jsme dělali různý skopičiny. Já padl do bez vědomí, když jsem sletěl ze stromu, z výšky asi 6 metrů po hlavě. V pubertě jsem byl hrozné zvíře a někdy to šlo až na hranici zločinu.

 

 

 

Na závěr bych se rád zeptal, jaké plány má ROOT v letošním roce ještě před sebou? Nějaké výjezdy (turné/fest) do zahraničí….?

 

BigBoss : Jako obvykle velké i malé festivaly u nás, jedem také do Mnichova, možná vyjde i festival Tuska ve Finsku...chtěli bychom také udělat pár klubových vystoupení unplugged...uvidíme. Co se týče mne, chtěl bych letos vydat „Doomy Ballads“ a druhý díl Equirhodonta – „Black Crystal“.

 

Blackie : Pracujeme pomalu na dalším albu Kärgeräs – „Return from Oblivion“ které bychom chtěli vydat někdy v příštím roce. Já jinak pomalu dělám na čtvrtém albu Cales s názvem ‚Unearthly‘.

 

 

 

Měj se fajn Radku , ať Whiplash šlape jako dosud a ještě lépe, a fans vzkazujeme tradičně: „Stay Proud!“

 

BigBoss & Blackie

 

http://www.rootan.net

http://equirhodont.mysteria.cz