wz

ROOT

 

 

1. Nové album přináší hned několik – myslím, že příjemných – překvapení. Málokdo by od vás čekal například natolik výplachové skladby, jakou ztělesňuje zejména Tree. Co se stalo, že ve vás zase ‘na stará kolena‘ takříkajíc chytly saze? Že by se Root tak trošku i vraceli k vlastním roots, tedy kořenům?

 

To bych ani neřekl – pouze Blackie dostal záchvat a zase po dlouhé době složil nářez. A myslím že to tam dokonale sedí, jak prdel v gatích. Posluchači aspoň vidí že nářezy umíme pořád, ne?

 

2. Dalším vpravdě nečekaným momentem je také závěrečný cajdáček s klavírem nazvaný Afterwards. Ha, Root směřují do rozhlasových hitparád?

 

Klidně bych to přežil i v té hitparádě…mám hrozně rád pomalé melodické balady, nakonec na každém albu mám nějakou. Bez balad si neumím pořádný album představit. Je to vždycky taková nádherná odpočívárna podle mne. A do celkového kontextu alba to perfektně zapadá. Když jsme u těch balad, tak připravuji album které bude složeno pouze z balad. Muziku mi tam budou dělat takoví kytaristé jako Miloš Dodo Doležal, Martin Volák, samozřejmě nechybí ani Blackie, nebo Ashok….a jiní. Texty už jsem rozeslal a všichni to vzali. Redblacku se ten nápad zalíbil, tak uvidíme. Novinkou bude to, že album nazpívám anglicky i česky….

 

3. Skladatelsky tentokrát ostatním členům kapely o několik koňských délek, tedy co se počtu příspěvků na album týče, utekl kytarista Blackie. Byl opravdu o tolik plodnější než ostatní, nebo bylo připraveno víc muziky a ve finálním výběru uspěly hlavně Blackieho věci?

 

Blackie je dvorní autor Root a tak tentokrát uchopil otěže pevně do rukou a nenechal nic náhodě. Chtěli jsme hodně tvrdý album a to se mu beze zbytku podařilo. Ashok odvedl svůj díl práce – natáčení sól – zcela perfektně, jako vždy. Jsme velmi spokojeni.

 

4. Minule, po vydání desky Black Seal, sis pochvaloval skutečnost, že v Root jsou schopni komponovat vlastně všichni. Tentokrát však není autorsky zastoupen nejen bubeník René, ale ani druhý kytarista Ashok...

 

No jo, jak už jsem říkal, nějak se to tak vyvrbilo že to celý udělal Blackie. Prostě najednou přišel s celým albem hotovým a bylo po ptákách. Neměli jsme nikdo ani jednu připomínku, tak proč ne, že? Blackie je nejplodnější skladatel v metalu jakého znám a všechno co pro Root udělal jsou dle mne skvosty. Jsem rád že to takhle zmáknul. Teď už pracuje na dalším albu.

 

5. Zato ty ses coby autor vyřádil v naprosto netradičně znějící skladbě jen pro hlasy a bubny nazvané The Last Gate. Předpokládám, že jde toliko o studiový experiment...

 

He he he…jasně že je to pouze studiová záležitost, i když by asi nebylo marné to vyzkoušet „live“ ale to si neumím představit. Bylo by potřeba aspoň 12 lidí a dlouhá příprava a to v dnešní době nejde.

 

6. Pociťuješ ty osobně u Madness Of The Graves nějakou hudební či jinou návaznost na některou ze starších nahrávek Root?

 

Já osobně ne, jiní možná ano. Vždy říkám že každá deska Root je zcela odlišná od té předchozí a na tom trvám. Jen je potřeba s postupem doby ta alba déle poslouchat, než člověk odhalí všechny ty drobné niance a mystická zákoutí obsažená ve skladbách.

 

7. V textu už zmiňované The Last Gate znovu figurují postavy známé už z dřívějších desek Root – co tě k tomu vedlo? A dá se ‘Šílenství hrobů‘ chápat jako koncepční útvar?

 

V The Last Gate se vlastně jedná o minipříběh, který tam přišel vyprávět sám Velký Mág Equirhodont. Jde o souboj mezi Démony a Lidmi o Poslední Bránu do říše Magie. Ale lidé souboj prohrají a Velký Mág nakonec zavře i tuto Poslední Bránu. Démoni tam mají své připomínky, ale Equirhodont je nekompromisní, jak je zřejmé.

Jistě že se jedná o koncepční útvar – starý podivín podivín prochází mezi hroby, sestupuje do nich a mrtví obyvatelé Hrobů vyprávějí své ojedinělé a mystické příběhy. To spojovací článek mezi všemi skladbami.

 

8. A propos, stále ještě uvažuješ o pokračování příběhu Kärgeräs?

 

No právě k závěrečném příběhu Kärgeräs teď dělá Blackie muziku. Bude to příští album a bude se jmenovat „Kärgeräs – Return from Oblivion“ (Návrat ze Zapomnění). Tím chceme ukončit celou tu miniságu, kterou jsme s Blackiem před lety otevřeli. Bude to dle mne oslňující album, ale nechte se překvapit…

 

9. Minulý rok skupině kromě nového alba vyšla také kolekce raných amatérských nahrávek nazvaná prostě Dema. Jaký jsi z nich měl s odstupem tolika let pocit?

 

Pocit jsem měl nádherný, vlastně jsem to po těch letech slyšel poprvé. Když jsem si představil to hromadu nádherné práce, kterou jsme od té doby udělali a z čeho jsme vlastně vyšli tak to byl úžasný pocit. Trocha nostalgie, trocha humoru a hodně poctivé makačky…to byl a je můj pocit. Jsem rád že fans přijali Dema tak úžasně kladně.

 

10. Kdesi v cizině vám rovněž mělo vyjít společné 7“ EP Ancient Mysteries s jakýmisi Atomizer, stalo se tak? A jakými skladbami tam byli Root zastoupeni?

 

Je to singl a máme tam jednu skladbu a ta smečka taky jednu. Máme tam song „Ancient Mystery“ pokud si dobře pamatuji název a jedná se o naprostý a totální úlet. Asi jako když Slayer vydali covery punkovejch kapel. Tak přesně takovej nářez to je. Root by v tom nikdo nikdy nepoznal he he he  dost jsme se u toho pobavili…

 

11. Jak se ti spolupracovalo s Vlastou Henychem a jeho kumpány na novém albu Törru? A čí to byl nápad, že na jaře pojedou Törr a Root společné turné?

 

S Vlastou a klukama z Torr to bylo ve studiu skvělý, věděli jsme co chceme a tak se jelo na plný kule hned od začátku – mezitím jsem naložil steaky aby bylo co hodit na rožeň. Nebyl jsem si jist co bude Vlasta chtít co se týče mýho zpěvu a tak jsem mu předvedl svou verzi „Sympathy for the Devil“. Vlasta s Otikem to hned vzali a bylo vymalováno. Tak jsem to nahulákal do pásu a šmytec. Pak jsem se přiopil a Vlasta mne probudil, že chtějí ještě jednu skladbu a sice „Rigor Mortis“. Udělal jsem si kafe, Vlasta mne dirigoval ze studia a myslím že za 2 hodinky to bylo v kufru. Skvělá atmosféra. Byl jsem velmi spokojenej. Doufám že kluci taky.

No, s nápadem na to turné přišla asi firma SPV a Vlasta se zeptal jestli to berem, tak jsme se všichni domluvili na podmínkách a hotovo. Navíc nám oběma smečkám vyšlo nový album, takže se to pěkně sešlo. Už se na to s klukama těšíme. Společně s Torr jsme jeli naposled někdy v roce 1991, nebo tak nějak.

 

12. Mimochodem, zazpíváš si na těch chystaných koncertech s Törrem skladby Rigor Mortis nebo Sympathy For The Devil, tak jako na desce Made In Hell?

 

Už se na to ptalo moc lidí, ale já fakt nevím. Záleží to na okolnostech a jak na tom budu hlasově…opravdu nechci dopředu nic slibovat.

 

13. Jsou nějaké novinky ohledně kontaktů Root se zahraničím, případně vašich přátelských vztahů s Fernandem Ribeirem a Moonspell?

 

Nějaký koncerty venku letos v létě budou, už nás kontaktovalo pár zahraničních festivalů (Finsko, Německo, Litva…) uvidíme co se z toho vyklube. Naše vztahy S Moonspell jsou stále stejně přátelské, občas mailem, nebo když hrají poblíž tak se sejdeme, pohoda. Fernando a Mike Gaspar jsou skvělí kluci a vzájemně se uznáváme, takže žádnej problém. Lidi se ptají proč nejsem na jejich nové desce. Důvod je  prostý. Zatím se to nehodilo dramaturgicky. Až to tam bude sedět, tak proč ne, že? Jako muzikant to plně chápu.

 

Zdravím všechny čtenáře Rock Shocku – „Stay Proud“ a vám všem v redakci přeji ať vám nadšení vydrží navždy.

 

BigBoss & Root