wz

Nazdar Big Bossi!

 

Tak jsem konečně sepsal těch pár slíbených otázekJ Točí se to vcelku kolem toho samého co naše povídání na Óčku, ale to asi čtenáři Rock&Popu bude vadit pramálo…

 

1)      Deska má poněkud nezvyklé vyznění, nemůžu se zbavit dojmu, že je co do nálady velmi členitá a nesourodá.

 

Myslím si že to tak musí být. Je to vše o mrtvých kteří vyprávějí každý svůj příběh jenž je pokaždé jiný a tím pádem tedy musí být i muzika ke každému z nich trochu jiná. Je to dost neobvyklý postup ale myslím si že funguje.

 

2)      Jak tak album poslouchám, pokaždé mi strašně rychle uteče. Byl jsem dost překvapený, když jsem zjistil, že má 45 minut, tipoval bych to tak na 37… Myslíš, že je to tou rozmanitostí nálad jednotlivých skladeb?

 

Ale je to krásnej  pocit, když to tak rychle uteče,že? Jsem velice rád. No, odopověděl sis sám. Bude to tak jak říkáš. Je to právě tou tzv nesourodostí skladeb. A myslím si, že se ty skladby zarývají stále hlouběji a hlouběji do mozku, nemám pravdu?

 

3)      Jak je to vlastně s textovým konceptem? Pokud si správně vzpomínám, jedná se o jakýsi soubor “zastavení” poutníka nad jednotlivými náhrobky na hřbitově, kde mu mrtví vyprávějí své příběhy…

 

Je to příběh o prapodivném muži který se jednoho dne odebere na starý hřbitov, usne tam pod stromem a ve spánku vstupuje do hrobů a každý z obyvatel těchto míst mu opravdu vypráví svůj příběh. Jsou to místy velmi šílené výlevy, proto tedy „Šílenství Hrobů“…Všechny příběhy jsou propojeny společným jmenovatelem, kterým je Magie a Mysticismus…doby dávno minulé. Nebo budoucí? Nevím. Škoda že k tomu nevyšla česká příloha, jak jsme původně plánovali. Ale texty jsou na internetu na stránkách Root –

www.root.netopyr.cz

 

 

4)      Jak s tím souvisí skladba The Last Gate, která se formou i obsahem po hudební stránce výrazně vymyká tomu, co od Root známe obvykle? Podle textu v bookletu se zdá, že jde o jakési jednoaktové mikrodrama, v němž  vystupují známé postavy Lykorian, Equirhodont…

 

Ano, na konci se odkudsi zjeví sám Velký Mág Equirhodont a vypráví mu příběh o souboji Démonů o Poslední Bránu. I když se to nezdá, jeho vyprávění do kontextu alba zapadá, pokud si uvědomíš, že jsou to všechno příběhy dávno mrtvých jedinců.

 

5)      Mimochodem, poslech této kompozice vyvolává pozoruhodné asociace. Pasáž, v níž promlouvá Durron, silně evokuje “ulítlou” náladu kapely Mr.Bungle (stejně jako úvod písně Talking Bones), Hex mi zase silně evokuje svým projevem Glooma z pána prstenů.

 

Fakt? To jsem velmi rád. Tu kapelu vůbec neznám, asi si ji seženu. A pokud ti některé pasáže něco připomínají, je vidět že jsme se svými představami s Blackiem přesně trefili do nálad textů. Konec-konců nikdo to neumí v muzice lépe než právě Blackie. Mám na mysli zhudebňování mých textů u Root. V kapele Equirhodont to zase skvěle zvládáme s Ashokem.

 

6)      Mimochodem, asi už máš představu, o čem bude textově příští deska Root, že? J

 

Jistěže mám!! Bude to závěr opusu o národu Kärgeräs, který jsme s Blackiem kdysi dávno nakousli. Tak nyní tento příběh uzavřeme. Bude se asi jmenovat „Kärgeräs – Return from Oblivion“ (Návrat ze Zapomění). Chtěli bychom s Blackiem, aby byla ještě šílenější a tvrdší než je „Madness of the Graves“.

 

7)      Nepamatuji si přesné poměry z dřívějška, ale něco mi říká, že minule se Blackie autorsky maličko stáhnul a tentokrát znovu pevně uchopil otěže. Naopak stranou zůstal Ashok….

 

Vyplynulo to jaksi samo od sebe. Blackie se do toho pustil s obrovským nasazením a najednou měl celý album hotový. Nedalo se tomu nic vytknout, je prostě nádherný. Já jsem pouze přispěl se svou troškou do mlýna dvěma skladbami. Myslím že někde se tam podílí  I Igor. Ashok se tentokrát soustředil pouze na sóla, která jsou opravdu vymakaná a mnohem propracovanější, než jindy. Zraje nám chlapec he he he…

 

8)      Malby do bookletu Madness Of The Graves vytvořil Deather, ale ladění obalu mi připadá v konetxtu jeho ostatních prací velice netypické. Titulní obal mi připadá maličko nevýrazný, ale vnitřek bookletu bych naopak označil za jeden z nejpůsobivější a pocitově nejsilnějších, jaké kdy alba Root provázely.

 

No oni to vlastně dělali napůl dva lidé Deather s Fobem a dopadlo to velmi dobře. Jsme s tím spokojeni a to je hlavní. Vnitřek opravdu vypadá tak, jak si ony příběhy zapisoval ten stařík do svýho ušmudlanýho notesu, že?

 

9)      V současnosti se chystá uvedení nového klipu. Ke které bude skladbě, co obnášelo jeho natáčení, nějaké zajímavosti okolo něj?

 

Klip bude ke skladbě „In the Heart of Darkness“ a je již v podstatě hotový. Natáčení bylo teda fakt šílený, dobře jsme se bavili a šíleně ožrali – teda až potom. Všichni jsme byli špinavý od těch kouřů a ohňů – no fakt šílený. Ale výsledek je skvělej, aspoň doufám. Máte se nač těšit. Po tolika letech zase klip. Jsme spokojeni. Natáčel to náš přítel Roman Matýšek.

 

10)  Mezi zajímavosti rozhodně patří vydání Black Seal na 2LP u firmy Monster Nation. Jak k němu došlo a bude fanouškům snadno dostupné?

 

Tak to já dokonce ani nevím kdo to vlastně vydal, s námi v podstatě jednala pouze naše firma Redblack – dostupné je právě u Redblacku -  zajímavostí na něm je bonus  v podobě skladby „Salamandra“. Jednou ji tam zpívám s Fernandem z Moonspell tak jako na CD a bonusem je druhá verze této skladby, kterou zpívám pouze já a je pochopitelně trochu pozměněná. Myslím že posluchači budou dost překvapeni.

 

11)  Chystáte se u příležiztosti vydání novinky zintenzivnit koncertní činnost?

 

Proběhne tradiční tour v rámci Redblack Days – a jinak hrajeme tak často, že ani nemusíme pořádat speciální tour k nové desce. To dělají spíše kapely, které jinak moc nehrají. Ale my hrajeme v podstatě celý rok, takže tyhle speciality nejsou moc potřeba. Spíše teď navštěvujeme různé TV, rádia a děláme rozhovory pro časáky. To je dle mne velmi účinná  propagace.

 

Takže díky za rozhovor – zdravíme všehny fans – Stay Proud !

BigBoss

 

Díky a ať se daří!

 

Michal