wz

Povídání pro plátek Spark

 

1. Asi před patnácti lety jsi mi vyprávěl o své touze živit se na stará kolena vlastní muzikou. Sedět doma ve svém křesle, na dálku dirigovat kluky z ROOT a být pyšný na to, jak jim to báječně hraje. Prozraď, nastala už tahle kýžená situace?

 

To jsem fakt říkal? he he he …no myslím si, že kluci by se asi těžko nechali od někoho dirigovat. Jak vidíš tak „na starý kolena“ pořád ještě skotačím po jevišti a jsem dalek toho zanechat aktivní činnosti. Snad až  prdnu do hlíny, tak od mne bude klid. Ale klukům tady nechám textů aspoň na 5 alb, aby se nenudili ha ha ha…

 

2. Na svém kontě mají ROOT sedm studiových alb. Tušíš, kolik se přibližně prodalo dohromady všech nosičů?

 

Tak to fakt nevím. Ale vzhledem k tomu že jedničky a dvojky se prodalo kolem 50.000, tak dnes už by se to mohlo pomalu blížit alespoň k 80 – 90 tisícům. Nepočítám v to singl "7 černých jezdců/666“ kterého se prodalo mraky. Jestli je to hodně nebo málo, nevím.

 

3. Coby starý zkušený metalista máš ještě dnes chuť sledovat současnou kovovou scénu jako v dobách sampleru Necrometal nebo se soustředíš pouze na vlastní produkci?

 

No jak všichni jistě vědí, tak již nejméně 5-6 let neposlouchám žádný metal. Zdá se mi že už se to jaksi začíná všechno motat kolem dokola a málokdo přijde s něčím novým. Neznamená to ale že neposlouchám vůbec nic. Poslechnu si věci který kluci pouštějí v autě při jízdách na koncerty a tak….většinou poslouchají dobrý kapely i když já vůbec nemám tušení co je to za smečky. Jednou jsem si vypálil svůj výběr muziky do auta, byli tam samí Beatles a Pavarotti ..Blackie mne s tím poslal do prdele he he. No, takže doma poslouchám hlavně klasiku Beethovena a tak. V poslední době ulítávám na Madam Butterfly od Pucciniho a spacemetalové smečce Star One.

 

4. Oslovili tě nějak poslední výlevy tvé letité “nesvaté” trojice KING DIAMOND/SLAYER/BATHORY?

 

Bathory neposlouchám od jejich trojky!! Tam pro mne skončili. Pak už se jen opakovali. Poslední Slayer jsou super a poslední K.D. jakbysmet. Od něj se mi líbí vše. Tím jsem známý. A protože je to můj oblíbenec, tak jsem možná nekritický a žeru všechno co vydá.

 

5. ROOT momentálně tvoří velice zdatní hráči. Upřímně, měnil bys něco v téhle smečce?

 

No, vyměnil bych zpěváka za mladšího he he. A vyměnit někoho z kluků? To by mne v životě nenapadlo. Je to nejskvělejší sestava jakou jsme kdy měli!! Shrnuto – Blackie je geniální, Ashok je geniální, Igor je geniální, Evil je geniální. Výměna je možná pouze v případě, že by chtěl někdo odejít sám. Poděkovali bychom mu a poohlédli se po jiném. Jsem zastáncem toho, že nemá smysl někoho přemlouvat aby hrál dál, když se mu nechce. Muzika je o upřímnosti a srdci. Pokud někdo vyhasne a chce jít, měl by jít. Tato situace naštěstí u nás zatím nenastala. Pokud nastane, bude řešena až nastane.

 

6. Všichni jste aktivní i v jiných kapelách a projektech. Nebylo by moudřejší, aby se vaše mozky maximálně soustředily jen na prioritní ROOT?

 

Myslím že ne. V každém muzikantovi po určité době vzniká přetlak nápadů, které se jaksi nehodí do kapely ve které působí. Proto se dle mého názoru kapely rozpadají. My jsme to vyřešili tak, že kdo chce může si hrát kde chce, ale prioritu má Root. Proto mám ještě druhou kapelu Equirhodont kde působí i Ashok a Igor jako hosté hrají Martus (bicí Innerfear) a klávesák Tudy (exOnset). Blackie má Cales kde mu hraje bicí náš Evil, zpívá Skuny (Sad Hormony) a basu drtí Paragán (exInner Fear). Igor ještě hraje ve smečce Solfernus s Parambem z Asgard a Khaablusem (exInner Fear). Důležité je, že ten přetlak se vypustí bez následků pro mateřskou kapelu.

Mimochodem, připravuji desku metalových balad na které budou dělat muziku naši přední kytaristé, např Miloš Dodo Doležal, Martin Volák..ale i Blackie a Ashok a další. Moc se na to těším.

 

7. Z názvu nového kotouče (Šílenství hrobů) mi jde hlava kolem. Nastiň v kostce, oč jde, a poodkryj roušku tajemna nad tímto příběhem.

 

Je to příběh o prapodivném muži který se jednoho dne odebere na starý hřbitov, usne tam pod stromem a ve spánku vstupuje do hrobů a každý z obyvatel těchto míst mu opravdu vypráví svůj příběh. Jsou to místy velmi šílené výlevy, proto tedy „Šílenství Hrobů“…Na konci se odkudsi zjeví sám Velký Mág Equirhodont a vypráví mu příběh o souboji Démonů o Poslední Bránu. Všechny příběhy jsou propojeny společným jmenovatelem, kterým je Magie a Mysticismus…doby dávno minulé. Nebo budoucí? Nevím. Škoda že k tomu nevyšla česká příloha, jak jsme původně plánovali. Ale texty jsou na internetu na stránkách Root – www.root.netopyr.cz

 

8. Můj názor na „Madness Of The Graves“ je obsažen v recenzi v příslušné rubrice. Avšak moc by mě zajímal tvůj pohled na tuhle desku s odstupem času.

 

Tak velký odstup to zase není…ale jsem do ní stále zamilován. Každou naši desku miluji. Neexistuje jediná skladba kterou bych neměl rád. Jsou pouze skladby které nechci hrát živě. Deska „Madnese of the Graves“ se dá hrát živě skoro celá, takže v současné době na tom makáme. Album jako celek je velmi sofistikované, možná na první poslech rozervané. Až posléze zjistíš jak do sebe jednotlivé kousky zapadají, až konečně vytvoří monumentální dílo, které ti buší do mozku ze všech stran. Tak to je velmi stručně můj pohled.

 

9. Máš potuchy, do kterého magického lexikonu nahlíží a jaký alchymistický lektvar popíjí tvůj nerozlučný parťák Blackie při komponování hudby?

 

Pan Blackie poslouchá a tvoří opravdu kvanta muziky. Sám nechápu jak může skládat stále nové a nové a přitom neotřelé věci. Je to nad hranice mého chápání a myslím že nejen mého. Myslím že při komponování pro Root nahlíží Blackie do krajin nám neznámých a popíjí elixíry které mu připravují samotné Dávné Bytosti. Pro mne je to nepřekonatelný šílenec. Jeho muzika je pro mne lék. Jasně že má svý úlety, ale ty jsou bohatě převýšeny jeho skladatelskou potencí. Doufám že mu to vydrží navěky.

 

10. Ke které vesmírné existenci naopak vzhlížíš při skládání ty?

 

Hmm…já mám své vnitřní Běsy a Démony, kteří mne nenechají ani chvíli na pokoji a stále mne nutí psát a psát. Mnoho textů píšu v noci. Prostě se najednou vzbudím a mám to celý v hlavě. Kde se to tam vzalo, to je právě věc mých Běsů. Jsem velmi rád že mne Satan obdařil tímto darem, který se snažím beze zbytku zužitkovat. Doufám že se mi to bude dařit ještě dlouho…

 

11. Cítím, že desku od desky jsou ROOT vyzrálejší, silnější a dospělejší. Kam až máte namířeno?

 

To je právě ta krása. Cítím totéž. Proto to mne a kluky baví čím dál víc. A namířeno máme velmi, velmi daleko. Ale hlavní je, že děláme to co nás baví a děláme to jak se nám momentálně zachce. Jasně že zrajeme jak po stránce technické tak po stránce tvůrčí. Ale nikdy nebudeme poplatní stylům. Je to naše muzika a za její originalitou si tvrdě stojíme.. Doufám že je to také  zcela jasně znát. Myslím že namířeno máme do samotného Centra Mystéria. Věřím že se nám to podaří.

 

12. Dokázal bys krok po kroku stručně rozpitvat atmosféru všech deset dílů mystického kompletu „Madness Of The Graves“?

 

  Nuže – hned po skvostném intru Omen, vás zavedu ve skladbě „Then“ (Tenkrát) do říše Talmalion kde vše začíná a končí. Je to Mystérium Rozkoše, Tajemna a Mystiky.

 

Hned poté zaslechnete volání stříbrné písně Hrobů, zpívají písně Mrtvých a přivádějí vás k šílenství. Monotónnost této skladby je hluboce emotivní. Zkrátka „Madness of the Graves“ (Šílenství Hrobů).

 

Odněkud se vynořily „Talking Bones“ (Mluvící Kosti) a vyprávějí vám svůj příběh padlých hrdinů, kteří chtěli měnit Řády, doufali že budou Nesmrtelní. Jenže nakonec přišli skuteční Vládci – hrdinové padli, změnili se v Mrtvé. Dar již nestačili předat.

 

O něm je pojednáváno právě ve skladbě „Endowment“ (Dar). Hloupí lidé jejich Dar odmítli. Odsoudili se tím být navěky hloupými, nerozumnými, falešnými, prostě obyčejnými lidmi. A přitom mohli tolik dosáhnout…

 

Ve skladbě „Tree“ (Strom), vám ukáži Neznámého, který jednoho dne přišel, pronesl tajemná, neznámá Slova a kterým nikdo nerozuměl a přesto za ním všichni odešli. Nezůstal nikdo.

 

Jenom „Autumn“ (Podzim), dokáže vyprávět tu krásnou baladu o neznámém Rekovi který bojoval za svého Vládce. Padl, nikým nepoznán.

 

„In the Heart of Darkness“ (V Srdci Temnot) jenom toto Srdce pulsující zběsilou energií, dokáže vypovědět co nás čeká, odkud jsme přišli, kam jdeme, leč jeho jazyku nikdo nerozumí.

 

A nastal čas pro Velkého Mága. Přichází Equirhodont aby vám vyjevil příběh Démonů – „Last Gate“ (Poslední Brána). 99 Bran do říše Magie je již zavřeno, o tu poslední se bojuje. Démoni se přou zda ji zavřít, či nikoli. Avšak i tu nakonec Velký Mág se smíchem navždy zavře.

 

„Afterwards“ (Na závěr) – vše uzavřou Jezdci a zmizí jakoby ani nebyli…….

   

   

 

13. Ve skladbě „The Last Gate“, která je tvým dílem, duní šest minut rituální perkuse. To jsi mlátil do bubnů celou dobu sám nebo jde o počítačovou smyčku?

 

Veškerý základ namlátil Evil, já jsem pouze dotočil různé synkopické breaky. Nevím jak to točil Evil, ale já jsem smyčku nepoužil. Původně měla 12 minut ale bylo to příliš, tak se to zkrátilo. Jedinej kdo to vydržel poslouchat 12 minut jsem byl já. Tak mne zlomili abych to zkrátil.

 

14. Všiml jsem si, že v poslední písni “Afterwards” hraješ mimo jiné na tzv. “ocarine”. Co je to za instrument?

 

Okarina je hliněný foukací nástroj s dírkami nahoře a dole, vypadá jako nepovedené vajíčko. Jedná se údajně o nejstarší evropský foukací nástroj. Má úžasně nadpřirozený, melancholický  zvuk. Použil jsem okarinu také na desce The Book.

 

15. Po delší době se konečně vaši příznivci dočkají i klipu k ponuré baladě “In The Heart Of Darkness”. Řekni, prosím, pár slov o scénáři.

 

Tak to nemám ani ponětí, jediné co vím je, že to bude celé ve tmě, ponuré, temné a skoro nic tam nebude vidět he he he……natáčejí to dva talentovaní kluci, Roman Matýšek a Patrik Dostál, celé to necháváme na nich

 

16. Spočítal ve studiu při natáčení někdo, kolik jsi na nahrávce vlastně vystřídal hlasových poloh? Tolika různobarevnými vokály totiž nedisponuje snad žádná jiná fošna.

 

Chacha…tak to asi nikdo nepočítal, já už vůbec ne. V nějakým americkým časáku mne nazvali mužem 99ti hlasů. Tolik jich asi nebude, ale pravdou je, že si s hlasem dělám v podstatě co chci a používám jej vždy podle nálad daného tématu. Každý zná můj názor, že zpěvák má umět zpívat a měl by umět využít všech svých hlasových poloh. Pokud to neumí, je to jako by kytarista hrál jenom na jednu či dvě struny. Nemám pravdu?

 

17. V této souvislosti se vážně divím, že tě hvězdy z Prahy ještě neangažovali do stále tak populárních muzikálů. Kam se na tvoje možnosti hrabou tamní protěžované celebrity. Nebo na tyhle trendy zvysoka kašleš?

 

Díky za pochvalu, ale to bych tam musel bydlet a lozit jim do zadků a to já nikdy neudělám. Nejsem a nikdy jsem nebyl „bum-sucker“. Na druhé straně, i kdybych dostal nabídku tak bych ji asi nepřijal, neboť se tam nehodlám stěhovat a Root by asi těžko mohl hrát. A hraní s Root je pro mne posláním. Možná až se už nebudu moci hejbat, tak bych tam mohl hrát nějakou zpívající mrtvolu, ne?

 

18. Každá větší kapela se v poslední době ohání vlastním DVD. Nepřemýšlí i ROOT o tomto médiu?

 

Jen je nech ať se ohání…ono je to přejde he he he. V dnešní době jsou problémem pro lidi koupit si i CD, natož DVD, Zatím to myslím nemá smysl. Až uzraje čas, tak určitě nějaké DVD spácháme, ale zatím….

 

19. Hostoval jsi také na poslední placce spřízněných TÖRR, se kterými vyrážíte na společnou koncertní šňůru. Vystřihneš si s nimi na pódiu píseň “Rigor Mortis”?

 

Tak to fakt nevím, záleží to na mnoha okolnostech. A také jsem velmi drahý….he he he.

 

20. Před nedávnem jste na CD archivovali i vaše všechny kultovní demosnímky. Je o tyhle historické kousky mezi lidmi ještě velký zájem?

 

Zájem je dost velikém, alespoň podle vyúčtování které nám Igor dal ….ha ha ha. Vážně, myslím si že skalní fans jsou spokojeni, že nyní už konečně mají všechno. Ale musím je zklamat, nebo potěšit? Máme ještě pár es v rukávu, takže kdoví…

 

21. Jak tě znám, minimálně v hlavě už máš hotovou další desku, následovníka „Madness Of The Graves“. Do jakých nadpozemských sfér půjdou ROOT v budoucnu?

 

Předal jsem Blackiemu hotové texty závěrečného příběhu Kärgeräs. Album se bude s největší pravděpodobností jmenovat „Kärgeräs – Return from Oblivion“ a bude to uzavření tohoto opusu, který jsme s Blackiem otevřeli na albu „Kärgeräs“ Nevím jestli to bude dělat zase Blackie sám jako „Madness…“, nebo se o to podělí s Ashokem, ale určitě to bude mnohem tvrdší nářez než jaký by fans, znající první část, čekali.

V současné době jsem dokončil třetí díl „Equirhodonta“ a připravuji čtvrtý díl.

 

Všechny vás zdravím – Stay Proud !

BigBoss