wz

Spirální pouť Velkého Mága

 

Tam za hranicemi tohoto prostoru, tam v temných hlubinách vesmíru, tam, kde končí čas a začíná nekonečno, viděl jsem siluetu postavy. Stála na samém okraji horizontu událostí černé díry a ve své pravici svírala mozek - vše, co zbylo z lidského vědění, jež hromadilo se po celé věky. Lidstvo se zahubilo vlastní pýchou a nadutostí a vesmír pozřela jeho nenasytná gravitace. Nebylo světlo, nebylo teplo, nebyl život, jen mrtvola zchlazená k absolutní nule. Bezedná prázdnota pomalu usínala ve všepohlcujícím objetí chladu a z přetemných hlubin zamrzajícího ticha se nesla přízračná slova temného proroctví. Slova, jejichž ozvěny se k nám v zajetí věčné spirály budou vracet tak dlouho, dokud se nenaučíme naslouchat a nebudeme hodni znovuzrození. Slova Velkého Mága. Ta postava byl Equirhodont! Jeho stvořitel Big Boss souhlasil, abych s ním probral nejedno zákoutí hudebního opusu, který nese mágovo jméno. Vše probíhalo docela normálně. Pak ale znenadání přiletěl z nejhlubších propastí Hadeanu okřídlený Drachmonius, má pravá ruka, a začal dotírat svými otázkami na samotného Equirhodonta. A tak došlo k jakémusi dvojdialogu reálných entit v superprojekci svých astrálních odrazů. 

 

 

 

Blackmoon: Zdravím tě, Bigi! První Equirhodontův opus je již nějaký pátek venku a předpokládám, že si vede dobře. Mě osobně si naprosto podmanil, ale teprve až na třetí čtvrtý poslech. První kontakt s ním mne příliš neoslovil. V tom tkví určitá záludnost této desky. Jak jsem se však postupně jejími zákoutími prokousával, propadal jsem jejímu kouzlu čím dál víc a odkrýval další a další zajímavé detaily, přičemž vlastně dodnes nemohu říci, že bych ji měl zmapovanou. Řekni mi jaké jsou dosavadní odezvy a proběhla-li (či proběhne-li) nějaká živá podpora.

 

Big Boss:  živá podpora (koncert) již proběhla a to v den vydání, tedy 7.2.2003 v Brně v klubu FanFavorit. Přijely nás podpořit i nějaké kapely ze Švédska (Lord Belial) a Norska (Forlorn), atmosféra byla skvělá, byli jsme nadšeni a dle ohlasů soudím že i fans byli nadšení.

 

Blackmoon: EQUIRHODONT je prezentován jako regulérní kapela, ale mám takový dojem, že jsi o něm původně uvažoval jako o své další sólovce. Nebo se mýlím? Máš nějaké nápady na další sólový počin, čili jakéhosi následovníka „Belialova větru“, nebo momentálně toto téma spí?

 

Big Boss: Sólovky již žádné nebudou. Dalo by se říci, že založením kapely Equirhodont byly moje sólové projekty uzavřeny. Byly stejně pouze jakousi přípravou na tuto smečku. Netvrdím že tam budou hrát vždy ti samí členové (ani to nemám v úmyslu). Ale již existuje a jen tak nezmizí. Materiálu mám dost a dost. Když skládám věci pro Root (tedy pokud mne k tomu Blackie pustí he he), tak mi vždy něco padne do šuplíku. Například skladba "Monolith of Demons II." měla být původně snad již na "The Book" od Root. Proč se tam nedostala fakt nevím. Tak jsem si ji teď dal na první album Equirhodont. Myslím že tam skvěle zapadla.  Tudíž sólové počiny týkající se mé osoby jsou uzavřeny. Navíc Equirhodont bude mít ještě další čtyři pokračování….bude to opravdu velká sága.

 

Blackmoon: V tvorbě textů jsi znám svými šílenými náskoky před samotným aktem realizace vlastní desky. Řekni mi, kdy se vůbec v labyrintech tvé mysli poprvé zrodila myšlenka na dokončení příběhu národa Kärgeräs formou vyprávění Velkého Mága? Všiml jsem si také, že závěrečný epilog jsi kdysi použil jako vstupní litanii k otevření mega-ROOT-story, které vycházelo v prvních pěti číslech předloňského Sparku. Předpokládám, že samotný text byl hotov dříve. Vzpomeneš si ještě...?

 

Big Boss:  Ale to je velký omyl Blackmoone, tohle není pokračování Kärgeräs, pouze pokračování jedné z hlavních postav z alba Kärgeräs. To co se bude objevovat na albech kapely Equirhodont,

budou  výhradně osudy Equirhodonta a jeho přátel.

Dokončuji totiž pokračování Kärgeräs, které se bude jmenovat s největší pravděpodobností „Kärgeräs II – Return“ a nahraje to Root, od Blackieho to mám již skoro schválené, no a pokud to Root nenahraje, tak založím kapelu Kärgeräs a natočím to s ní. A na myšlence příběhu o Equirhodontovi pracuji již od Belial Winds. Co se týče použití toho textu, tak je docela možné, že to opravdu bylo již hotové a Velký Mág mi to pouze připomněl.

 

Blackmoon:  Do role vypravěče jsi dosadil mě naprosto neznámou postavu Dona Sparlinga. Můžeš mi o něm prozradit něco bližšího?

 

Big Boss: Don je můj dlouholetý přítel a přiznám se, že jsem netušil že má tak nádherný hlas. Prostě jsem hledal „rodilého“ anglosase,  který by to namluvil. To bylo vše. Don ihned souhlasil a za hodinu to měl hotové. Použiji jej samozřejmě i na dalších pokračováních, pokud bude mít zájem.

 

Blackmoon: Po vydání „Kärgeräs“ jsi prohlašoval, že končíš s uveřejňováním českých překladů svých textů v bookletech CD. Co tě přimělo k tomu, abys na EQUIRHODONTovi udělal výjimku a nad angličtinářsky slabší obcí posluchačů se slitoval? Hodláš v těchto jistě sympaticky vstřícných přílohách pokračovat i u dalších poutí Velkého Mága?

 

Big Boss:  Prohlásil jsem, že končím s českými texty v bookletu. Zbytečně to zabíralo místo a tak…stále jsem však hledal formu jak seznámit české posluchače s českými texty. Takže české texty budou vloženy ve všech albech kapely Equirhodont, ale také ve všech dalších albech Root. Vyplatilo se to, posluchači reagovali velmi pozitivně.

 

Blackmoon: Nechtěně jsem vlastně nakousl další otázku, starý brachu. Když jsme spolu naposledy telefonicky mluvili, svěřils mi, že „Equirhodont Grandiose Magus“ je prvním dílem zamýšlené pentalogie. Nepochybuji o tom, že nejméně dvě další desky máš již textově hotové. Můžeš alespoň v odstínu plstnatých mlh nastínit další směřování Equirhodontovy spirály? Nebo je vše tajné jako projekty Pentagonu?

 

Big Boss: Nechtěj to po mě…jedná se mi o to, že chci aby posluchači byli překvapeni a těšili se na další příběhy Velkého Mága tak, jako se na ně těším. Jediný kdo zná další pokračovaní, jsou členové kapely a ty jsem si zcela nedemokraticky zavázal mlčením. Ale buď si jist, že napětí bude stoupat.

 

Blackmoon: Při podrobné autopsii velice vyvedeného bookletu jsem shledal, že čistě z tvého pera vzešly pouhé dvě skladby. Naopak největší skladatelský prostor získal Ashok. Důvody jsou nabíledni, krom toho si vzpomínám, že jsi mi kdysi říkal, že Ashok má doma tvou první sólovku „Q7“, podle které zkouší nějaké nové kreace právě pro první album EQUIRHODONTa. Oprav mě, jestli se mýlím, ale neprojevil se její vliv nejvíce ve čtvrté skladbě „Song (Dream)“? Mimochodem...tahle věc je skutečně úchvatná. Která skladba je tvému srdci nejbližší?

 

Big Boss: Nevím jak dalece byl Ashok inspirován albem „Q7“, ale jsem spoluautorem skladby „Song (Dream?)“ pokud sis všimnul a tak moje část je evidentně ta bez bicích a Ashokova je ta část s bicími. Myslím že z tohoto úhlu pohledu nyní vidíš, že jeho inspirace asi byla někde jinde. Původně chtěl Ashok předělat jedu ze skladeb z „Q7“ a přidat ji jako bonus, ale pak se na to vykašlal. Víš, že na otázky o nejmilejších skladbách neodpovídám. Rodiče také nemají  ze tří dětí jedno raději, že ?

 

Blackmoon: Vyřiď ode mne, prosím, Deatherovi upřímné uznání za obal - je skutečně nádherný. Je motiv Mága se svou siluetou v pozadí čistě jeho nápadem nebo jsi mu vštěpoval svou vlastní představu?

 

Big Boss: Pozdrav vyřídím. Na obalech vždy úzce spolupracujeme a hádáme se (v dobrém slova smyslu). Vysvětlím mu svou představu a on mi posílá návrhy v podstatě tak dlouho, dokud se mi to nelíbí. Přiznám se, že někdy mu v tom hodně škrtám a upravuji a vždy dojdeme k nádhernému výsledku. Nyní pracujeme na obalu pro nové album Root „Madness of the Graves“. Jinak ten obličej maloval Deather dle mé fotky a své fantazie.  Podařilo se mu to. Takový jsem doopravdy.

 

Blackmoon: Kdysi jsem ti posílal jednu svou báseň s názvem „Mozek a Vesmír“, která vyšla i v Pařátu. Tehdy jsi mi řekl, že cizí výplody příliš nesleduješ a z poezie čteš téměř výhradně Baudelairea. Nicméně vím, že se ti zamlouvala, ale odmítal ses k tomu z mě celkem pochopitelných důvodů vyjádřit. Musím se přiznat, že mě při čtení tvého úvodu k EQUIRHODONTovi až mrazilo v zátylku, jak spolu toto intro s mou básní myšlenkově korespondují. Nechci po tobě žádné rozbory ani teď (mimochodem...neznám horšího termínu než „rozbor básně“). Zajímala by mě v této souvislosti jiná věc. Když se tak někdy prodíráš nejhlubšími labyrinty svých úvah, jak se ti v nich jeví budoucnost lidstva, potažmo celého vesmíru?

 

Big Boss: Budoucnost Vesmíru je krásná a úžasná – a lidsto, (ten odpad Vesmíru)  v něm nemá co dělat. Nacházíme se na samém okraji Vesmíru, tedy jak já říkám „na smetišti“. Vůbec se nedivím, že se s těmito tvory, kteří se nazývají lidmi, ještě nikdo „odjinud“ nekontaktoval. Když to vidí, tak musejí zvracet a zvracet a zvracet. Tečka.

 

Blackmoon:  Ještě zpátky k desce samotné. Musím přiznat, že její emocionální náboj je tak monstrózní, že závažným způsobem „načechrává“ mé Vnitřní Démony. Po této stránce silnější výtvor bych na naší scéně hledal asi marně. Jak jsi dostal tak mocný náboj do svých vlastních skladeb či skladeb, na kterých ses podílel, je mi jasné, ale co v případě těch, které jsi svěřil cele do rukou Ashokových, Igorových nebo Tudyových? Ani ty totiž za těmi tvými nijak nezaostávají a dokonce s nimi naprosto dokonale korespondují. Zajímalo by mne, do jaké míry vštěpuješ klukům své představy o tom, jak by skladby měly vyznít, a nakolik jim necháváš volnou ruku. Souhra totiž vyznívá nadmíru harmonicky.

 

Big Boss: …no, mám výhodu, že pracuji s vynikajícími muzikanty, kteří naprosto dokonale chápou moje texty. Jisté je, že jim předem pouštím své nápady na kláves, takže oni již sami poznají, kam by mělo celkové vyznění alba směřovat. Nechávám jim zcela volnou ruku, a nekompromisně zasáhnu pouze v případě že mi jde sound skladby zcela proti srsti. Na albu Equirhodont se tak stalo pouze v jednom případě a hned jsme to napravili.

 

Blackmoon: Vím, že je momentálně příliš brzy na podobné otázky, nicméně kdy bychom přibližně mohli očekávat druhou etapu EQUIRHODONTovy spirální pouti? Zároveň jistě pochopíš, že se dost dobře nemohu nezeptat na to samé ohledně ROOT...tedy kdy započne nahrávání „Madness Of The Graves“?

 

Big Boss: Natáčení (pokud vše půjde podle mých předpokladů) dalšího alba Equirhodont, plánuji ještě na letošní listopad-prosinec, ale hlavní slovo má firma Shindy Production, která nás vzala pod svá mohutná křídla. No a Root jde do studia letos v květnu a zahájí natáčení již sedmého alba. Bude na něm mnoho překvapení !!

 

Blackmoon: Bigi, díky moc za skvělý rozhovor, ale ta moje bestie Drachmonius je už k neudržení. Dovolíš té okřídlené kreatuře, aby trochu vyzpovídala tvého drahého Equirhodonta?

 

Big Boss: Ale to je samozřejmé! Equirhodont mi již dává velmi hlasitě najevo svou přítomnost. Tak se měj Blackmoone a pozdravuj všechny okolo a čtenáře Sparku obzvlášť !

 

 

Drachmonius: Je mi ctí, že tě poznávám, Equirhodonte. Vážil jsem dalekou cestu z nejtemnějších propastí Hadeanu - Říše Věčných Temnot, abych se tě zeptal na pár věcí. Svěř mi jedno velké tajemství - co tě tehdy vedlo k tomu stvořit národ jménem Kärgeräs?

 

Equirhodont: Vítám tě milý synu a věř že mému Oku neuniknula ani jediná tvoje kreace a myšlenka. Ptáš se na Kärgeräs? Byla to pouze hříčka Vesmíru, kterou jsem vzápětí uvrhnul zpět do Chřtánu Univerza. Avšak začali se mi oni Tvorové vracet ve vzpomínkách a nyní zvažuji jejich Vzkříšení. Zda bude trvalé či nikoli….? Nevím.

 

Drachmonius: Znám smutný osud tohoto národa, slyšel jsem ten příběh několikrát. Jedno mi ale není jasné. Příčinou celé té dávné zkázy byla zrůda jménem Dygon - mrtvě narozený syn krásné Rulbräh - kterého jsi ty odnesl z temné jeskyně, kde ho porodila. Tys přece tehdy musel tušit, že se v něm skrývá zrůda. Proč ses ho nepokusil zneškodnit?

 

Equirhodont:  Nemám právo ničit něco co jsem nevytvořil. A Dygon nebyl mým synem. Musel jsem nechat věcem volný průběh. A proto jsem raději nechal upadnout celý Národ Kärgeräs v zapomnění, než abych přihlížel jejich pomalé zkáze.

 

Drachmonius: Ve svém prologu jmenuješ ty, kteří přežili celou tuto dávnou tragédii. Je mezi nimi i Durron, o jehož kletbě se zmiňuješ ve své Knize. V samotném příběhu národa Kärgeräs však přímo nevystupuje. Přesto jej nyní označuješ jako hlavního strůjce všeho. Jde snad o jakousi šedou eminenci stojící v pozadí, přesto však zásadně tahající za nitky? Jakou roli vlastně Durron sehrál v celém příběhu?

 

Equirhodont: Durron je opravdu „šedou eminencí“ a také Velkým Mágem. Ale především je to můj Syn a jako takový hodně spoléhá na to, že mu mnoho věcí „projde“. Nebudu jej trestat za jeho činy, on sám se musí poučit ze svých vlastních skutků. Ale je ještě tak mladý…. a v mládí se dopouštíme určitých chyb všichni, dokonce i já se dopouštěl.

 

Drachmonius:  Určitě znáš celou řadu způsobů stvoření lidských bytostí. Já osobně za jeden z nejoriginálnějších považuji ten Mardukův, kdy stvořil člověka z krve netvora Kingu, který sloužil bohyni Tiámat. Její roztrhané tělo pak použil ke stvoření nebes a země. Skutečně eskamotérský kousek. Ale zajímalo by mne, jak jsi tak pošetilé tvory přivedl na svět ty?

 

Equirhodont:  U mne je tomu jinak. Pocházím ze zcela odlišných Spirál Času, než bytosti o kterých mluvíš. Já na pokyn Velké Rady Mágů stvořil bytost kterou vy nazýváte Drakem. Ten následně vyprodukoval Formuli Života a dle mých rad zhmotňuje mé představy. Tak vzniká vše co má semnou něco do činění. Podrobnosti jsou pouze pro Velké a Zkušené.

 

Drachmonius: V „Monolitech Démonů“ mluvíš o zkoušce devíti Kruhů Magie. V čem spočívá její splnění? Říkáš také, že se staneš Bytostí. Nebylo by lepší zůstat v astrální podobě, kdy snáze procházíš zrcadlem svých vnitřních odrazů? Mě osobně velice vyhovuje být svou vlastní kvantově-astrální siluetou.

 

Equirhodont: Zkouška devíti Kruhů Magie je podrobně popsána v „Legendě Nizostratio“, kterou na můj pokyn sepsal přítel BigBoss a tak ji zde nebudu probírat. Zda ji někdy spatří tvoje oči, záleží na něm.  Slovo Bytost ovšem chápeš zcela jinak než My. U nás se jedná o jinou formu hmoty, jakousi pramatérii všeho Bytí. Tudíž tato jest mým cílem. Myslím že to pochopíš (lidsky měřeno) až za takových pět až šest tisíc let, pokud se vydáš správým směrem Synu.

 

Drachmonius: Dovol mi jednu záludnou otázku. Napadlo tě někdy, že plyne-li čas po spirále, ztrácejí pojmy jako minulost, přítomnost a budoucnost smysl? Pokud je pravdou, že se vše opakuje právě v dimenzích spirály, musí nás neodvratně čekat stejný osud jako bytosti národa Kärgeräs. V této souvislosti mě napadá...v jaké pozici ty sám vidíš příštího Dygona?

 

Equirhodont: Vzhledem k tomu že jsme Věční, nás tyto otázky nezajímají. Jsme Spolutvůrci a Pozorovatelé. Vše se zrodí a zanikne. Netřeba truchlit. Dygon zmizel. Jednou se zase objeví a zase zmizí. Ale co je Nicota proti Věčnosti? Zase jenom Nic.

 

Drachmonius: Pojďme ale k temným „zítřkům“. Tvůj dávný národ je mrtvý. Lidstvo? Škoda slov! Ty se staneš Bytostí v Monolitech Démonů. Ale co bude dál? Jak ty sám vidíš svou další pouť Vesmírem. Budeš tvořit? Ale co? Další bytosti? Další zrůdy? Další dimenze? Řekni mi, co lze očekávat od tvého příštího „života“?

 

Equirhodont: Vše se dozvíš v příbězích, které nyní diktuji svému příteli, svému alter-egu, kterého nazýváte BigBoss. Zajisté že budu Tvořit, neboť jest to mým předurčením, aleb buď trpělivý jako je je sám Vesmír, neznaje Času.

 

Drachmonius: Nechci být příliš indiskrétní, ale myslíš si, že se ještě někdy setkáš se svým otcem? Mohl bys vůbec poněkud poodhalit tajemný závoj tvého záhadného rodokmenu?

 

Equirhodont: Tak tohle je věc, kterou opravdu nevím, neboť nejsem vševědoucí…pevně v to doufám, neboť jej miluji jako on mne. Nyní jsem majitelem Velké Moci a věřím že s její pomocí Otce najdu. Ale nejenom jej. Nechci dál mluvit o této pro mne tak smutné věci. Náš rodokmen je opravdu famózní a rozsáhlý. Dle vašich matematických výrazů, obsahuje přes jeden milion Bytostí. Mám je začít vyjmenovávat?

 

Drachmonius: Díky za tvůj čas, který jsi mi věnoval. Vím, že přestože se měří na tisíciletí, nemáš jej nazbyt. Nebudu tě déle zdržovat v tvé věčné pouti. Ubírej své kroky k astrálním dálavám. Žehnám tvému znovuzrození a prosím tě o závěrečná slova.....

 

Equirhodont: Velmi mne potěšil rozhovor s tebou Synu. Jsem rád, že jsem mohl poodhalit roušku Tajemství, ale jenom nepatrně, neboť Pravda je nebezpečná. Odcházím, ale mé Oko Démona se dívá a pozoruje…. Ryalin, Ryalin….