wz

EQUIRHODONT

 

Jirko, představ svou kapelu… co si má člověk představit, když se setká s názvem EQUIRHODONT? Proč vznikla tahle kapela či dočasný projekt?

Normálně to celé rozeber do podrobna :o) Zajímá mě také složení… tedy EQUIRHODONT je složen… a hosté, jak si to dal dohromady?

 

EQUIRHODONT je oficiální kapela nikoli projekt jak se mnoho lidí domnívá. A kapela proto, protože jsem potřeboval realizovat rozsáhlou (pětidílnou) epopej, pro kterou by u Root nebyl potřebný prostor. Proč? Protože Root si jde svou vlastní cestou a myslím si že jeho zaměření není produkovat zrovna tento druh hudby. Root je svým založením mnohem tvrdší a agresivnější jak ostatně všichni uslyší na novém albu „Madness of the Graves“. EQUIRHODONT se bude ubírat zcela jiným směrem. Jedná se o pomalejší, pompézní metal s klávesy a velkými sbory kde jsou v podstatě všichni sólisté. Je to grandiózní muzika s příběhem, který má velmi složitý děj a kdo vynechá jedinou část, tak v podstatě nebude vědět o co se jedná. Proto je tam spousta předmluv a je použito i mluvené slovo.

         Muzikanty jsem si vybral v řadách kapely Root, proč také chodit jinam, že ? Ashok je excelentní kytarista, lepšího neznám, Igor zvládá basu dokonale. Tudy z kapely Onset je klávesák jakého jsem si vždy přál. No a bubeník byl obsazen až po natočení alba. Bicí na albu programoval Tudy. Na bicí pro živá vystoupení byl vybrán vynikající bubeník Martus z kapely Inner Fear. Je to člověk schopný zahrát cokoli a hlavně naprosto mistrně ovládá hru se samply, které si i sám ovládá. Zkrátka z mého pohledu idylická sestava. V první skladbě po intru hostuje na kytaru virtuoz Žoro Enčev známý například z kapely Titanik. Mluvené slovo jsem nabídnul svému kanadskému příteli Donaldu Sparlingovi, který se svého úkolu zhostil naprosto profesionálně, i když to byl jeho první počin na tomto poli.   

 

Měli jste / máte za sebou živé vystoupení… jak se dařilo? Já vím, že EQUIRHODONT stvořen z lidí, kteří umí hrát, ale zajímá mě jak vás lidé přijali? V čem se liší vystoupení EQUIRHODONT od ROOT?

 

Přesně den po mých narozeninách, tedy 7.2. bylo album „Equirhodont Grandiose Magus“ vydáno a současně i uspořádán první pokusný koncert, abychom si ověřili zda to budeme schopni zahrát živě a také jsme si chtěli vyzkoušet reakce lidí. Obojí dopadlo nad naše očekávání dobře. Naše vystoupní se liší hlavně hudebně, že? Také jevištní zpracování je jiné, téměř žádný pohyb na scéně, vše je laděno do modra….atd.

 

+ teď jsem zjistil, že budete hrát před TESTAMENT, dobré ne?! Avšak stylově trochu netypické. Mě by to tak ale vyhovuje… Když si vezmu, že v USA se dělají koncerty tak, že hraje NEVERMORE spolu s CRYPTOPSY a DYING FETUS… tak to nějak má být. Tak proč by EQ… nemohl hrát před TESTAMENT!

 

No mě osobně se to velice líbí, taková koncertní sestava. U nás se dost dbá na odlišování stylů, snad kromě opravdu velkých festivalů kde se to míchá. Nechápu to dělení.

 

EQUIRHODONT se mi zdá poněkud více melodičtější, náladovější, proměnlivější, více heavy, oproti ROOT. Snad jen album „Kärgeräs“ by se mohl trošku přirovnat k EQUIRHODONT, ale myslím si, že to nebyl nějaký záměr. Ono je to prakticky jedno, mě se EQUIRHODONT zamlouvá a je mi to docela jedno, jen bych chtěl lépe čtenářům IDH EQUIRHODONT prezentovat, hlavně těm, kteří o EQUIRHODONT nic neví!

 

Pozor ! EQUIRHODONT je kapela, nikoli deska. Deska se jmenuje „Equirhodont Grandiose Magus“,tedy nezaměňovat, prosím. Takže v podstatě nyní nevím na co se vlastně ptáš, zda na kapelu, či na album…? Je to muzika hlavně silně emocionální. Plná mohutných sborů, kláves a Ashokových kytar, ke kterým není co dodat. Výhoda je v tom, že se věnujeme výhradně jedné osobě, tudíž linie je dána. Zbývá nám ji pouze rozvíjet. Ještě zbývají čtyři díly, myslím že se máme všichni na co těšit.

 

 

Hudba EQUIRHODONT je tajemná, mystická a při poslechu ve mně vyvolává uklidňující pocity. To jen tak… nebo jste měli nějaké hudební vzory… nebo šlo o melodičtější tvář ROOT, ale třeba by se to do současné tvorby ROOT nehodilo, tak se dané témata využily v EQUIRHODONT?

 

Já osobně žádné vzory nemám, snad jen Beethovena nebo Wagnera, ale ty bych asi těžko zařazovat do naší tvorby. Je to přesně jak říkáš, hudna je to hodně odlišná od Root, tudíž jsme založili kapelu…atd, jak již říkám výše.

 

Studio Shaark je zřejmě už vaší prioritou… nahrávání probíhalo v pohodě? Byly nějaké komplikace?

 

Po tolika letech nahrávání již dávno žádné problémy ve studiu (v jakémkoli) nemáme. Kluci v Shaarku, Pavel Hlavica a Petr „Bobrock“ Nejezchleba přesně vědí co chceme a my je umíme vtáhnout do atmosféry naší desky, takže to šlape jak na drátkách. Pohoda. To je myslím problém mnoha začínajících kapel – neumějí lidem ve studiu vysvětlit o co jim vlastně jde. Není na škodu také trochu rozumět různým mašinkám ve studiu, vědět co který hejblátko umí.

 

Dá se říct, že pro tebe je hlavní kapelou ROOT, jasně… a teď je EQUIRHODONT? Takže už všechno ostatní už vymizelo?  Soustředil ses na tyto dvě kapely? A nebo máš ještě něco za ušima?

 

Hlavní prioritou pro mne vždy bude Root. Equirhodont je v podstatě odnož Root, takže je to doma he he he. Zatím o nějakém dalším projektu neuvažuji, i když….ale to zatím nechme stranou. Nerad prozrazuji něco co nemám přesně naplánováno a domluveno i s vydavatelem.

Ale nutno dodat, že zpívám taky ještě v bandu s názvem YBCA, který se věnuje parodování různých slavných kapel, Root nevyjímaje. Je to skvělá zábava. Hrají tam kluci od Asgard a od Root.

 

Proč album „Equirhodont Grandiose Magus“ vyšel pod křídly SHINDY Prod. A ne u REDBLACK? Chtěli jste si prostě vyzkoušet něco jiného?

 

Ne, ne, v tom to není. Redblack toho prostě již má dost, nechtěl jsem Tomovi nakládat na záda další smečku. Myslím že o Root se stará vzorně. Tudíž jsme oslovili našeho dlouholetého přítele Martina Brzobohatého, majitele Shindy Prod., dohodli jsme se na podmínkách, podepsali smlouvu a bylo to. Nutno dodat že ani při těchto jednáních nevznikly žádné podstatné problémy, všechno klaplo do puntíku.

 

Jak se díváš na boční kapely od svých kolegů jako byl ENTRAILS, famózní CALES, nový SOLFERNUS?

 

Myslím že je v pořádku, když kluci ten přetlak svého hudebního hrnce vypustí do jiného projektu. Ostatně všechny projekty které jsi mi jmenoval velmi dobře znám a líbí se mi.

 

Zpět k EQUIRHODONT! Nemohu si pomoci, ale odrovnala mě skladba „The Monolith Of Darkness I“ a sice svou tvrdostí, proměnlivostí, melodikou… Po té navazuje ctihodná ponurá, řekl bych až funebrální skladba „Bridge To The…“ následně se pak objevuje „The Monolith Of Darkness II“… co vás k tomuto vedlo, takový sled, Part I a II, sakra nemá to chybu!

 

Je to Monolith Of Demons….nikoli Darkness J mrkni na obal a odlož tu láhev he he he

Hmm, jedná se o vyvrcholení prvního dílu a myslím že se povedlo. Co nás k tomu vedlo? Asi mi uniká smysl otázky…

 

Tak Jirko, máš ještě něco na srdci? Co se dá sehnat na vaší adrese? Hmm, neplánujete třeba nějaká trika, nebo jiná překvapení pro fanoušky?

 

Když kliknete na mých stránkách na logo kapely EQUIRHODONT, tak se dozvíte vše, také na stránkách firmy Shindy Prod. je spousta informací.

Mějte se všichni fajn………….BigBoss

 

zdarec… DEATHER